Udskriv

Udvalg

På Ribe katedralskole nedsættes hvert år et antal udvalg, der skal varetage forskellige opgaver på skolen. Udvalgene, deres størrelse og sammensætning kan variere fra år til år. I udvalgene kan eleverne også stille med medlemmer gennem elevrådet. I skoleåret 2021/2022 har skolen følgende udvalg:  

Pædagogisk råd:

  • Rune Okholm Grann, formand
  • Esben Dreesen, næstformand
  • Esben Dreesen, sekretær

Samarbejds- og arbejdsmiljøudvalg:

  • Kristian Bennike, formand
  • Torben Hammersholt, næstformand
  • Jacob Lund Jørgensen
  • Anne Granum-Jensen
  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Allan Gade Jacobsen
  • Birthe Lykkeskov
  • Ulrik Jørgensen Rogge
  • Jonna Bloch

STX-Udvalg:

  • Anne Granum-Jensen
  • Birgitte Jastrup
  • Marleen Müller
  • Lise Vind Petersen
  • Torben Hammersholt

HHX-Udvalg

  • Jacob Lund Jørgensen
  • Birthe Lykkeskov
  • Henning Brandt
  • Stine Stenger
  • Signe Sjelborg-Pedersen
  • Thomas Rindsig Laursen

HF-udvalg

  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Richard Cleyton
  • Gunnar Lundsgaard
  • Katrine Lund Jørgensen
  • Lykke Søbygge Ferm-Pedersen
  • Trine Graugaard
  • Vita Nielsen

HTX-udvalg

  • Jacob Lund Jørgensen
  • Tanja Skrydstrup Kjær
  • Jesper Skov Nielsen
  • Jørgen Baungaard Hansen
  • Marcus Janby
  • Richard Cleyton
  • Rasmus Friis

EUD-udvalg

  • Jacob Lund Jørgensen
  • Marcus Janby
  • Peter Knudsen
  • Dennis Windfeld

Aktionsgruppe:

  • Tanja Skrydstrup Kjær 
  • Henning Brandt
  • Agnes Fall Nielsen
  • Allan Gade Jacobsen
  • Alexander Hemstedt

Økonomiudvalg:

  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Richard Cleyton
  • Tracy J. Skondin
  • Henning Brandt
  • Dorte Simonsen Gunge
  • Jonna Bloch

Årsskriftudvalg:

  • Anne Granum-Jensen
  • Benni Johanson
  • Hans Christian Vester
  • Jesper Bunk
  • Jørgen Baungaard Hansen
  • Marcus Janby
  • Henrik Tjørnelund
  • Mette M. Sørensen

Udjævning af arbejdsbelastning:

  • Kristian Bennike
  • Jacob Lund Jørgensen
  • Anne Granum-Jensen
  • Birgitte Kjær Stuber
  • Allan Gade Jacobsen
  • Lise Vind Petersen
  • Torben Hammersholt
  • Birthe Lykkeskov
  • Richard Cleyton

Kantineudvalg:

  • Kristian Bennike
  • Susanne Bilde Elstrøm
  • Britta Gammelgaard
  • Jimmy Rune Andersen

Bestyrelsen for støttefonden:

  • Kristian Bennike
  • Lise Vind Petersen
  • Trine Graugaard
  • Britta Gammelgaard
  • Birthe Lykkeskov (revisor)

Tidligere års udvalg og deres sammensætning, kan findes i årsskrifterne for de respektive år.